تبلیغات
.:قرآن بی همتا:. - آیا خداوند متعال نیازی به عبادت مخلوقاتش داشته است؟

.:قرآن بی همتا:.

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

.:قرآن بی همتا:.

سوال :

با توجه به آیه شریفه56سوره مبارکه  الذاریات ؛ ( وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ) ، که خدای سبحان هدف از خلقت جن و انس را عبادت معرفی کرده است، یک سوالی پیش می آید وآن اینکه : آیا خداوند متعال  نیازی به عبادت مخلوقاتش داشته که آنها را خلق کرده است ؟

اگر هدف عبادت بوده، خب فرشتگان که دائما در حال تسبیح و حمد و ثنا هستند، پس چه نیازی به خلق جن و انس بوده است؟

آیه

جواب:

در قرآن کریم، هدف از خلقت و زندگی در دنیا، به چند صورت مختلف بیان شده است .مثلا در همین آیه شریفه، هدف خلقت ،عبادت معرفی شده است .ولی در سوره ملک، هدف از حیات و مرگ  را، آزمایش الهی معرفی کرده است .( الَّذِى خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الحْیوةَ لِیَبْلُوَكُمْ أَیُّكمُ‏ْ أَحْسَنُ عَمَلا...)(ملک/2)و آیات دیگری که از این قبیل هستند.

حال اگر ما بتوانیم روشن کنیم که هدف خدای سبحان از این خلقت ، چه چیزی  بوده است، در واقع به  این سوال که آیا به خاطر نیازش بوده است یا نه؟ جواب داده ایم.

اما به دو دلیل، هدف از خلقت نمی تواند به خاطر نیاز خداوند به عبادت بندگانش بوده باشد.

1 : با توجه به خود سوال، هدف از خلقت، نمی تواند به خاطر  نیاز به عبادت بندگانش بوده باشد ،و این مردود است، زیرا وقتی فرشتگان به بهترین وجه، خدا را عبادت و تسبیح  می کنند، پس نباید هدف خداوند  از خلقت، به خاطر نیازمند بودنش به عبادت  بندگانش بوده باشد.

2 :  در سوره مبارکه ابراهیم ، آیه 8می فرماید: (وَ قَالَ مُوسىَ إِن تَكْفُرُواْ أَنتُمْ وَ مَن فىِ الْأَرْضِ جَمِیعًا فَإِنَّ اللَّهَ لَغَنىِ‏ٌّ حَمِید)و موسى (به بنى اسرائیل) گفت: اگر شما و ساكنان زمین همگى كفر ورزید (به خداوند زیانى نمى‏رسد) چرا كه خداوند (ذاتاً) بى‏ نیاز و شایسته‏ ى ستایش است. (نه آنكه از طریق ایمان و شكر شما بخواهد براى خود بى‏نیازى و ستایش كسب كند.).با توجه به این آیه، وقتی خداوند متعال،ذاتا ستوده وحمید است، پس احتیاجی به ستایش وشکر دیگران هم نخواهد داشت.

پس تا اینجا ثابت شد که هدف از خلقت نمی تواند به خاطر این بوده باشد که چون خداوند نیازمند به عبادت بندگانش بوده است، آنها را خلق کرده است. بلکه ما باید هدف از خلقت را، در چیز دیگری دنبال کنیم.

خب وقتی ما انسانها کوچکترین کارهایمان را بر اساس هدف وانگیزه انجام می دهیم، پس خلقت بشر كه اشرف مخلوقات است و همه موجودات در خدمت وى بسر مى‏ برند،  به طور قطع و یقینا بدون هدف نبوده و نخواهد بود ، آنهم هدفی که در واقع به نفع ومنفعت خود بندگان است. نه به نفع خداوند سبحان وحکیم.

که به قضاوت عقل و داورى قرآن مجید، هدف از خلقت، همان  تکامل انسانها بوده است،که در سایه شناخت خالق، او را پرستش نمایند تا به رستگاری واقعی برسند.

 • image
 • image

نویسندگان

پخش زنده

پخش زنده حرم

صفحات جانبی

بسم الله الرحمن الرحیم
جستجو می کنیم سعادت را،و راه رسیدن به ان را به وسیله شناخت بهتر قرآن بی همتا
ایمان کوشکی
دانشجو نرم افزار
عضو کلوپ رهپویان قرآن
دانشگاه آزاد اسلامی
واحد آزادشهر
امتحانت فرصت بیشتر با شما بودن را نمی دهد...
انشاالله در آینده نزدیک

- ابراهیم کوشکی -

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

اوقات شرعی

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک صفحه

انتخاب الگوی پس زمینه