تبلیغات
.:قرآن بی همتا:. - عفت چشم یا چشم چرانی؟

.:قرآن بی همتا:.

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

.:قرآن بی همتا:.

عفت چشم یا چشم چرانی؟انسان همواره باید بر این امر واقف باشد که شیطان  هر لحظه  در کمین اوست . وبرای شیطان فرقی نمی کند انسان در خیابان باشد یا درمنزل یا در اداره یا در کلاس درس ویا در هر جای دیگری .

و همانطور که می دانید ، شیطان برای هر گناهی ، یک ابزار ویک مامور خاص دارد که در فرصت های مختلف انسان ها  را گرفتار آن می کند .

یکی از گناهانی که  همیشه جزء  برنامه های روزانه  شیطان بوده  و هیچگاه در اشاعه وترویج آن کوتاهی نکرد ه است ،دعوت به چشم  چرانی و ربودن عفت چشم انسانها بوده است ، او با این کار انسانها را به دام عشق ناپاك و انحرافات جنسى مى‏ كشاند.

در این زمینه امام صادق علیه السلام می فرماید: (النَّظَرُ سَهْمٌ‏ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ ....)نگاه (به نامحرم) ، تیر زهرآگینى از تیرهاى شیطان است.(الكافی -ج‏5 ص559) .
 
در واقع چشم چرانی ونگاه های آلوده ،  مقدمه وپایه سایر انحرافات جنسی است ، که علاوه بر سلب آرامش و  مضرات جسمى و روحى و روانى كه بر فرد مى ‏گذارد ، اثرات نامطلوب اجتماعى و خانوادگى را نیز در بر دارد.


خصوصا جوانان عزیزی  که هنوز ازدواج نكرده اند  باید بیشتر مواظب این امر باشند ، زیرا آنها  در فشار روحی و جسمی به سر برده و  نیاز به آرامش روحی روانی دارند ، وچون دسترسی به ارضای شهوات خود ندارند ، پس اینگونه کارها آنها را بیشتر  درمعرض این  فشارها  قرار می‌دهد. واین فشارها هم  قطعا آلودگى جنسى را براى آنها مجازنمی کند .
(...وَ لْیَسْتَعْفِفِ الَّذِینَ لَا یجَدُونَ نِكاَحًا حَتىَ‏ یُغْنِیهُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ ...)و آنها كه وسیله ازدواج ندارند باید عفت پیشه كنند، تا خداوند آنان را به فضلش بى نیاز سازد(نور-33).

به همین خاطراست که در سوره نور که در حقیقت سوره عفت و پاكدامنى و پاكسازى از انحرافات جنسى است‏،  روی مساله عفت چشم تاکید دارد و  انسان ها  را به این امر  دعوت کرده است  .(قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّواْ مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یحْفَظُواْ فُرُوجَهُم‏....* وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَرِهِنَّ وَ یحْفَظْنَ فُرُوجَهُن‏)(نور-30-31)

در آیات نخست مى‏ گوید: ای پیامبر به مردان وزنان مومن  بگو چشمهاى خود را (از نگاه كردن به نامحرم و آنچه نظر افكندن بر آن حرام است) فرو گیرند، و دامان خود را حفظ كنند.خصوصا که مفسرین بر اساس پاره ایی از روایات فرموده اند : حفظ فروج  در همه جای قرآن به معنی انحرافات جنسی است الا اینجا که  به معنی چشم پوشی از نگاه به دیگران است .(توضیح بیشتر در تفسیر نمونه ج14)

 بنابراین در مرحله‏ ى اوّل لازم است که انسان دیده ‏ها را پاك کند تا بتواند دل را نیز كنترل كند.

راه  مقابله با این معضل
انسان باید با تكیه بر تقوای الهی و قدرت  ایمان و اراده  ، در برابر شهوات ایستادگى کند .و چشم ها را در برابر نامحرمان بپوشاند  زیرا هر چه ایمان و اراده قوى‏تر باشد، مقاومت هم  در برابر جاذبه‏ هاى جنسى  بیشتر خواهد شد .بنابراین اگر انسان ، برای تقویت اراده ی خود  تلاش کند ، این خود مهمترین  گام‏ دربهبود این  امر  است.پس نگوییم اراده ی ما سست  شده است ، زیرا اگر چه ممكن است اراده‏ ى انسان ضعیف شود، ولى هیچ گاه از بین نمى ‏رود.
 و از جمله راه های تقویت اراده ، این است که  همواره به بدى گناه و عواقب آن توجه كنیم وبه خود تلقین کنیم که  من مى ‏توانم این عمل را ترك كنم.

فرآوری: گروه رهپویان قرآن

 • image
 • image

نویسندگان

پخش زنده

پخش زنده حرم

صفحات جانبی

بسم الله الرحمن الرحیم
جستجو می کنیم سعادت را،و راه رسیدن به ان را به وسیله شناخت بهتر قرآن بی همتا
ایمان کوشکی
دانشجو نرم افزار
عضو کلوپ رهپویان قرآن
دانشگاه آزاد اسلامی
واحد آزادشهر
امتحانت فرصت بیشتر با شما بودن را نمی دهد...
انشاالله در آینده نزدیک

- ابراهیم کوشکی -

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

اوقات شرعی

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک صفحه

انتخاب الگوی پس زمینه