تبلیغات
.:قرآن بی همتا:. - قرآن ومساله عید وشادی

.:قرآن بی همتا:.

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

.:قرآن بی همتا:.


بسم الله الرحمن الرحیم

(قالَ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ اللَّهُمَّ رَبَّنا أَنْزِلْ عَلَیْنا مائِدَةً مِنَ السَّماءِ تَكُونُ لَنا عیداً لِأَوَّلِنا وَ آخِرِنا وَ آیَةً مِنْكَ وَ ارْزُقْنا وَ أَنْتَ خَیْرُ الرَّازِقینَ)
عیسى بن مریم عرض كرد: «خداوندا! پروردگارا! از آسمان مائده‏اى بر ما بفرست! تا براى اول و آخر ما، عیدى باشد، و نشانه‏اى از تو و به ما روزى ده! تو بهترین روزى دهندگانى(مائدة/ 114).
بدون شک انسان موجودی است که نیاز به شادی ونشاط وتفریح سالم دارد؛ وکسی پیدا نمی شود که از شاد بودن متنفر باشد.
بنابراین می بینیم که غالب مردم، همیشه در زندگی خود، برای شادی وتفریح های سالم و... ،برنامه هایی خاص را در نظر می گیرند.که علاوه بررفع خستگی های کاری وروزمره ، توانسته باشند با روحیه ایی شاد وبا نشاط ،به کارهایی خود رسیدگی کنند.

البته نباید فراموش کنیم که این تفریح ها وشادی های ما باید، در چار چوب، موازین الهی باشد. و مبادا تفریح های ما، از حدود وخط قرمزهای الهی تجاوز کند وخدایی ناکرده، منجر به فساد وگناه شود.

زیرا همانگونه که می دانید، عید به معنای بازگشت وتکرار است ، واز آن جهت این روزها را عید نامیده اند، که انسان توانسته ،اعمالش را بر اساس حدود الهی ودر سایه اطاعت الهی، انجام بدهد.ولذا می بینیم امام علی علیه السلام در وصف عید،  چه زیبا می فرمایندکه: ( كُلَّ یَوْمٍ لَا یَعْصِی اللَّهَ فِیهِ فَهُوَ عِیدٌ.)روزی که در آن معصیت خدا نشود، آن روز عید است.( نهج البلاغة صبحی صالح/ص852)

با توجه به آیه شریفه؛ معلوم می شود که دین مبین اسلام وسایر ادیان الهی نیز، به این امر توجه داشته وروزهایی را برای مردم ، روز شادی و عید قرار داده اند .(مثل عید قربان یا عید فطر یا عید غدیر خم و...)

در آیه شریفه نیز بعد از اینکه حواریون، از حضرت عیسی علیه السلام، تقاضای مائده آسمانی کردند، حضرت هم از خدای سبحان در خواست می کند که خدایا بر ما مائده آسمانی نازل بفرما ؛ که هم نشانه ومعجزه ایی از سوی تو باشد وهم اینکه این روز ، برای ما وآیندگان ما ، روز عید باشد.

 واینکه حضرت می فرماید:  (لِأَوَّلِنا وَ آخِرِنا)، به خاطر این است که چون عید گرفتن داراى آثار حسنه‏اى مثل؛ وحدت كلمه ، تجدید حیات ملى ،مسرت دلهاى مردم و اعلان دین است که با فرارسیدن هرعید، آن آثار نیز مترتب می شود.

بنابراین  وقتی خداوند متعال،جریان نزول مائده آسمانی را، مانند بسیارى از وقایع و سرگذشتهاى پیامبران، بررسول گرامى اسلام یادآورى می نماید، معلوم می شود که عید قرار دادن این روز، برای حضرت عیسی علیه السلام وپیروانش، یک سند افتخاراست که برای دیگران باقی مانده است .

نکته: وقتی که قرآن کریم ،روز نزول مائده آسمانی را برای پیروان مسیح علیه السلام، روز سروروعید  معرفی میکند، پس چرا عده ایی به خود این اجازه را می دهند ومی گویند: نباید  میلاد ائمه هدی وجشن های مذهبی را عید قرار داد؟

آیا برای امت اسلامی ،ارزش  مبعث رسول گرامی اسلام، یا عید الله اکبر(عید غدیر خم)؛کمتر از روز نزول مائده آسمانی است ،که این عده این سخنان سست وبیهوده را بر زبان جاری می کنند؟

منبع: گروه رهپویان قرآن

 • image
 • image

نویسندگان

پخش زنده

پخش زنده حرم

صفحات جانبی

بسم الله الرحمن الرحیم
جستجو می کنیم سعادت را،و راه رسیدن به ان را به وسیله شناخت بهتر قرآن بی همتا
ایمان کوشکی
دانشجو نرم افزار
عضو کلوپ رهپویان قرآن
دانشگاه آزاد اسلامی
واحد آزادشهر
امتحانت فرصت بیشتر با شما بودن را نمی دهد...
انشاالله در آینده نزدیک

- ابراهیم کوشکی -

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

اوقات شرعی

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک صفحه

انتخاب الگوی پس زمینه