تبلیغات
.:قرآن بی همتا:. - کسانی که در دوران کودکی می میرند، به بهشت می روند یا جهنمی می شوند؟

.:قرآن بی همتا:.

منوی اصلی

جستجو

آخرین عناوین

.:قرآن بی همتا:.


حکم فرزندان مومنین، با فرزندان مشرکین ظاهرا متفاوت است. برای فرزندان مومنین روایات فراوانی دلالت می کند که آنها به بهشت می روند و بهشتی شدن آنها یکی از پاداش های والدینشان است که با دیدن فرزندان خود شاد می شوند.

اما درباره حکم فرزندان کفار، بنا بر اصول عقلی آنها عذاب نخواهند شد. چرا که در دنیا تکلیفی نداشته اند تا با سرپیچی از آن گرفتار عذاب شوند. مگر اینکه در عالم دیگر، میدانی برای ازمایش و ابتلای آنها فراهم شود و آنها در آنجا مرتکب سرپیچی شوند و مستحق عذاب شوند. و اگر در روایاتی حکم به ورود آنها به دوزخ می شود، یا از همین باب است، و یا اینکه ورود آنها به دوزخ مستلزم سوختن و عذاب کشیدنشان نیست.

در کتاب من لا یحضره  الفقیه دو باب در این موضوع طرح کرده است که روایات آن را در ذیل تقدیم می کنیم.

 

سرنوشت كودكان مسلمانان كه در كودكى بمیرند

 (1) 4731- أبو بصیر گوید: امام صادق علیه السّلام فرمود: چون كودكى از مؤمنان بمیرد نداكننده‏اى در آسمانها و زمین فریاد كند كه فرزند فلان مرد جان سپرد، پس اگر پیش از وى پدر و مادر یا یكى از این دو یا دیگرى از خویشان مؤمن او از دنیا رفته باشد آن طفل را بدو سپارند و اگر كسى را در آن دنیا نداشته باشد سرپرستى او را به فاطمه زهرا واگذارند و تحت نظر او پرورش یابد تا پدر و مادر یا یكى از ایشان یا بعض دیگر از خویشاوندانش باو ملحق شود و آنگاه باو بسپارندش.

 (2) 4732- و عبید اللَّه حلبى گوید: امام صادق علیه السّلام: فرمود: خداوند تبارك و تعالى ابراهیم و ساره زوجه‏اش را سرپرست اطفال متوفّاى مؤمنین فرموده و در بهشت درختى است كه داراى پستانهائى همانند پستان گاو و آن درخت در كاخى است كه از درّ ساخته شده، و چون روز رستاخیز شود آن كودكان را لباس نو بپوشانند و معطّرشان سازند و بپدر و مادرشان بازگردانند، و اینان فرمانروایان بهشتند و با پدرانشان میباشند و این است معنى گفتار خداوند عزّ و جلّ كه فرموده: وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ اتَّبَعَتْهُمْ ذُرِّیَّتُهُمْ بِإِیمانٍ أَلْحَقْنا بِهِمْ ذُرِّیَّتَهُمْ (و آن كسان كه ایمان آورده‏اند و فرزندانشان پیروى آنان را در اعتقاد و عمل نموده‏اند آن فرزندان را بآنان ملحق خواهیم گردانید(

سرنوشت اطفال مشركان كه در كودكى بمیرند

 (1) 4739- وهب بن وهب (ابو البخترى) از امام صادق از پدرش امام باقر علیهما السّلام روایت كرده كه امیر مؤمنان علیه السّلام فرموده است: اولاد مشركان با پدرانشان در دوزخ باشند، و أولاد مسلمان با پدران خود در بهشت.

شرح: «وهب بن وهب را علماء رجال كذّاب دانند، و تعذیب غیر مكلّف را علماء كلام قبیح و ستم و ناروا مى‏شمارند»

 (2) 4740- عبد اللَّه بن سنان گوید: از امام صادق علیه السّلام پرسیدم حكم اولاد مشركین كه پیش از بلوغ بمیرند چیست؟ فرمود: حكمشان حكم كفّار است غسل و كفن و نماز نمى‏خواهند و خداوند خود بهتر میداند كه آنان چه كرده‏اند، اكنون حكم كفّار را در تجهیز دارند. (در این روایت امام حکم دنیوی آنها را بیان کرده و حکم آخرت را بیان نکرده اند)

 (3) 4741- و فرمود: آتشى براى ایشان برافروزند و گویند كه بآن درآئید، پس اگر اطاعت كردند و بآتش درشدند، آن بر ایشان سرد و سلامت گردد، و چنانچه امتناع ورزیدند خداوند عزّ و جلّ آنان را گوید: چنین است اینك من شما را فرمان دادم و شما نافرمانى نمودید، پس أمر كند آنان را بسوى دوزخ برند.

(1) 4742- زرارة گوید: امام باقر علیه السّلام فرمود: چون روز رستاخیز آید خداوند بر هفت گروه حجّت آورد: 1- كودكان كه پیش از بلوغ از دنیا رفته‏اند. 2- كسانى كه در زمان فترت یعنى میان دو رسول بوده و از دنیا رفته‏اند. 3- پیران سالخورده كه پیغمبر را درك كرده ولى عقل خود را از دست داده بوده‏اند 4- بیخردان یا عقب افتادگان روانى. 5- دیوانگان كه داراى عقل نبوده‏اند. 6- كران كه حسّ شنوائى نداشته‏اند. 7- گنگ‏ها و لال‏هاى مادر زاد، هر كدام از این طوائف با خداوند عزّ و جلّ احتجاج نماید، فرمود: آنگاه خداوند عزّ و جلّ فرستاده‏اى بسوى آنان گسیل دارد و آتشى براى امتحان ایشان برافروزد پس بآنان فرمان دهد و گوید: پروردگار شما امر فرموده كه خود را در این آتش افكنید، پس هر كس در آتش جست آن آتش بر وى سرد و سلامت شود، و هر كس نافرمانى نمود بسوى آتش دوزخ رهسپارش كنند. (من لا یحضره الفقیه، ج‏3، ص: 490)


 • image
 • image

نویسندگان

پخش زنده

پخش زنده حرم

صفحات جانبی

بسم الله الرحمن الرحیم
جستجو می کنیم سعادت را،و راه رسیدن به ان را به وسیله شناخت بهتر قرآن بی همتا
ایمان کوشکی
دانشجو نرم افزار
عضو کلوپ رهپویان قرآن
دانشگاه آزاد اسلامی
واحد آزادشهر
امتحانت فرصت بیشتر با شما بودن را نمی دهد...
انشاالله در آینده نزدیک

- ابراهیم کوشکی -

image

آمار سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

اوقات شرعی

تغییر تم


انتخاب رنگ تم

سبک صفحه

انتخاب الگوی پس زمینه